ПУБЛИКУВАН Е ПРОЕКТ НА НАСОКИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО ПРОЦЕДУРАТА ЗА ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНИЯ ФОНД, КОЯТО ЩЕ СЕ ФИНАНСИРА СЪС СРЕДСТВА ОТ МЕХАНИЗМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Дата на публикуване: 14.10.2022 00:00

На 30.09.2022 г. МРРБ публикува в  информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН) ПРОЕКТ на Насоки за кандидатстване по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Eтап I“ по Националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

В Проекта на насоки за предвижда общините да кандидатстват в партньорство със Сдружения на собствениците на сгради, регистрирани по Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Допустими за финансиране са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на ЗУЕС, т.е. в които броят самостоятелни обекти са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик и са проектирани преди 26 април 1999 г. Общинската администрация ще бъде водещ партньор в проекта и ще изпълнява функциите по неговото административно и финансово управление, както и отчитането му пред Структурата за наблюдение и докладване. Дейностите по процедурата ще се осъществяват на територията на цялата страна, в 28 области и 265 общини.

            Сдружения на собственици подали заявления за финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, няма да ползват  предимство при кандидатстване по настоящата процедура и следва да подадат всички изискуеми документи.

Минималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда/ блок-секция е 100 000 лева.

Максималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда/ блок-секция не може да надхвърля 6 500 000 лева.

Финансирането на одобрените сгради е до 100 % безвъзмездна финансова помощ.

Съгласно Проекта на насоки за кандидатстване се предвижда за финансиране подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове, изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, ако са посочени в енергийното обследване, ремонт или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност. Предвижда се допустими да са реконструкцията на вертикалната система за отопление в хоризонтална при осигуряване на индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата, ремонт или подмяна на електрическата инсталация и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части на сградата, инсталиране на системи за централизирано управление на топлоподаването при локални източници и на осветлението в общите части на жилищната сграда.

Няма да се финансира подмяната на отоплителни тела в самостоятелните обекти, на асансьори, обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти, изпълнение на дейности по вертикална планировка около сградата или ремонт и подмяна на ВиК инсталации.

След изпълнението на енергоспестяващи мерки (ЕСМ), сградите следва да постигат клас на енергопотребление „В” и минимум 30% спестяване на първична енергия. Приоритет ще се дава на предложения за изпълнение на инвестиция за енергийна ефективност в съчетание с използването на възобновяеми енергийни източници, както и да допълват архитектурния облик на града. 

Продължителността на изпълнението на всеки проект следва да е до 30 месеца.

 

ПЪРВИЯТ ЕТАП за кандидатстване по настоящата Процедура ще има два крайни

срока.

 

ПЪРВИ ЕТАП за кандидатстване

ВТОРИ ЕТАП за кандидатстване

Първи срок за кандидатстване - не по-късно от 23:59 часа на 15.02.2023 г.

 

Ще започне след приключване на ПЪРВИ ЕТАП и ще продължи до 31.12.2023 г.

Втори срок за кандидатстване - не по-късно от 23:59 часа на 31.03.2023 г.

 

 

ВТОРИЯТ ЕТАП за кандидатстване предвижда одобрените жилищни сгради да получат 80% безвъзмездна финансова помощ от Плана, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.

Проектът на Насоки за кандидатстване и пакета документи към тях са публикувани на интернет страницата в секция „За обществено обсъждане“ на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България.

Коментари и предложения по тях могат да бъдат изпращани чрез сайта на информационната система на Механизма за възстановяване и устойчивост (https://eumis2020.government.bg/bg/s/Default/Index), на електронна поща: e-mrrb@mrrb.government.bg, както и по официален път в срок до 30.10.2022 г. включително.

 

Обръщаме Ви внимание, че публикуваните насоки за кандидатстване са само ПРОЕКТ и не са окончателен вариант! В така разписаните Насоки се наблюдават доста неясноти, за които се очаква да бъдат направени допълнителни разяснения. След окончателното одобрение на програмата, община Раднево ще направи срещи със заинтересованите лица и ще публикува утвърдените насоки и образци за кандидатстване.

 

 

Галерия



Портал за отворени данни на Република България

assets/Informaciq/Registri/logockan.png